झापा– नेकपा एमालेको १०औँ महाधिवेशन नजिकिएसँगै उम्मेद्वारी घोषणा गर्ने क्रम बाक्लिएको छ । पार्टी अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले सर्वसम्मत नेतृत्व चयन हुन नसके लोकतान्त्रिक प्रक्रियालाई नरोक्ने जनाएसँगै उनकै गृहजिल्लाका नेताहरुले पनि मुख खोल्न थालेका छन् ।

यसै क्रममा पार्टी अध्यक्ष ओलीको गृहनगर झापाको दमकमा एकै दिन दुई नेताले केन्द्रीय सदस्यमा उम्मेद्वारी घोषणा गरेका छन् ।

यसअघि दुई पटक केन्द्रीय अनुशासन आयोगको सदस्य भएर काम गरिसकेका अर्जुन राई र दमक नगरपालिकाका प्रमुख रोमनाथ ओलीले पत्रकार सम्मेलन गरी उम्मेद्वारी घोषणा गरेका हुन् ।

राई जिल्ला विकास समितिका सभापति समेत भएर काम गरिसकेका अनुभवि नेता हुन् भने उनी प्रदेश १ को योजना तथा शुसासन समितिका सभापति पनि हुन् ।

यस्तै ओलीको गृहनगर दमकका नगरप्रमुख ओलीले पार्टीको स्थानीय निकाय परिचालन विभागको सदस्य भएर काम गरेका छन् भने डेढ दशक अघिनै जिल्लाको पार्टी उपप्रमुखको अनुभव पनि लिएका छन् । स्थानीय स्तरमा लोकप्रिय ओली २०५४ सालको स्थानीय निर्वाचनमा पनि दमक नगरपालिकाको प्रमुख बनेका थिए ।

एकै वडामा तीन आकांक्षी

ओलीको गृहनगर दमकको एकै वडाका ३ जना एमालेको केन्द्रीय सदस्यका आकांक्षी रहेका छन् । पार्टी अध्यक्ष ओलीको समेत निवाश रहेको दमक ५ बाट राई र ओलीको औपचारिक उम्मेद्वारी घोषणा भएको हो ।

यस्तै हाल केन्द्रीय कमिटी सदस्य समेत रहेका राष्ट्रिय सभाका सदस्य देवेन्द्र दाहाल पनि अर्का आकांक्षी हुन् । पार्टी नगर कमिटीले आयोजना गरेको पत्रकार सम्मेलनमा राई र ओलीको उम्मेद्वारी घोषणा भएको हो ।

दाहालको औपचारिक रुपमा उम्मेद्वारी घोषणा नभए पनि उनी स्वभाविक रुपमा केन्द्रीय सदस्यको आकांक्षी देखिएका छन् । दमककै बासिन्दा युवा नेता गोविन्द थापा पनि पार्टी केन्द्रीय सदस्यका अर्का आकांक्षी रहेको बुझिएको छ ।

अन्य आकांक्षीहरु

झापामा पार्टी केन्द्रीय सदस्यका लागि आकांक्षीको संख्या उच्च देखिएको छ । यस अघि नै झापाकै नेता देवराज घिमिरेले केन्द्रीय उपाध्यक्षमा उम्मेद्वारी दिने बताई सकेका छन् ।

प्रदेश १ कमिटीका अध्यक्ष समेत रहेका घिमिरे नै पार्टी अध्यक्ष ओली पछि उच्च पदमा उम्मेद्वारी घोषणा गर्ने नेता हुन् ।

यस्तै यसअघि मेची ईन्चार्ज समेत बनि सकेका युवा नेता हिक्मत कार्की पनि पदाधिकारीमा जाने दाउमा छन् । प्रदेश १ आन्तरिक मामिला तथा कानून मन्त्री समेत भइसकेका केन्द्रीय सदस्य कार्की पद बढुवाका लागि अध्यक्षको संकेतको पर्खाइमा छन् ।

यसैगरी दुई पटक संविधानसभा सदस्य बनेका दिपक कार्की, जिल्ला समन्वय समितिका संयोजक सोमनाथ पोर्तेल, विगतमा प्रदेश १ सामाजिक विकास राज्यमन्त्री बनेकी जसमायाँ गजमेर पनि केन्द्रीय सदस्यका आकांक्षी रहेको पार्टीवृतमा छलफल हुने गरेको छ ।

वैकल्पिक पोलिटव्युरो सदस्य बनि सकेका नरेश खरेल, प्रतिनिधिसभा सदस्य पवित्रा निरौला खरेल पनि अरु दावेदार हुने सम्भावना छ ।

पार्टी जिल्ला अध्यक्ष चिन्तन पाठकले पनि केन्द्रिय कमिटीमा जाने ईच्छा राखेका छन् । तर केन्द्रीय कमिटी सदस्यको उम्मेद्वार हुने तर नपाईने स्थिति आए जिल्ला अध्यक्ष गुम्ने भएकाले उनी अहिले दोधारमा रहेका छन् ।

कतिपयले भने प्रदेश सभा सदस्य समेत रहेका युवा नेता वशन्त बानियाँलाई पनि केन्द्रीय सदस्यको उम्मेद्वारको रुपमा बहसमा ल्याएका छन् । तर उनले भने यसबारेमा मुख खोलिसकेका छैनन् ।

महिलामा मेनुका बलियो

झापाबाट केन्द्रीय सदस्य हुन सक्ने मध्ये मेनुका काफ्लेलाई बलियो उम्मेद्वारको रुपमा हेरिएको छ । कमल गाउँपालिकाकी अध्यक्ष समेत रहेकी उनी प्रदेश १ कै एक्लो महिला स्थानीय तह प्रमुख हुन् । अखिल नेपाल महिला संघको केन्द्रय सचिव समेत भइसकेकी उनी झापाबाट केन्द्रीय सदस्यको उम्मेद्वार हुने मध्ये बलियो महिला उम्मेद्वार हुने देखिएको छ।

 

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर

ताजा समाचार

लोकप्रिय